Економіка туалету в будинку за містом - вартість покупки, витратних матеріалів, користування

Витрати на облаштування і функціонування туалету в будинку за містом можна поділити на одноразові, постійні та змінні.

Найбільш зручними в користуванні є звичні туалети зі змивом водою та UDD-туалети (сухий туалет з відведенням урини). Відчуття при користуванні такими різними за принципом дії системами не відрізняються: немає запаху, відсутній зоровий контакт з фекаліями, пристрої мають гарний дизайн. Якщо водні унітази в Україні є традиціними, то туалети з відведенням урини в будинках за містом поки не набули поширення, насамперед, через нерозуміння українями принципу і переваг функціонування такої системи.

Далі покажемо на прикладі цих двох туалетних систем структуру витрат власника будинку, їх абсолютні значення та вартість одного користування. 

Так, для туалету зі змивом фекалій водою в герметичний вигріб, одноразовими будуть вартість придбання ємності для стоків, унітазу, труб, монтажних робіт. Постійними витратами можна вважати оплату за підтримання унітазу та каналізаційної системи в робочому стані. Серед них – заміна клапанних частин змивного бачка, прокладок, обслуговування вентиляції фанового стояка. До змінних належать: прочистка каналізації, оплата послуг з асенізації, вартість подачі води для змиву. 

Якщо подивитись на туалет з відведенням урини (наприклад, від виробників Separett або Ecotoilet), то структура витрат зміниться. Одноразовою витратою стане придбання самого туалету та вартість вентиляційних каналів. Через те, що монтаж такого туалету є нескладним, а домовласник найчастіше встановлює туалет власними силами, його вартість можна не враховувати. Постійною витратою буде вартість оплати електроенергії – вентилятор у таких туалетах працює безперервно. До змінних належатиме вартість придбання пакетів, що вкладаються у внутрішній контейнер.

Якщо власник туалету з відведенням урини буде використовувати продукти життєдіяльності людини в якості органічного добрива (після компостування), то він отримуватиме непрямий дохід, який можна розрахувати з наступного співвідношення. Один користувач за рік користування таким туалетом продукує кількість добрив, що є достатньою для угноювання 2,2 соток. Як відомо, городину, кількість якої людина потребує на рік харчування, можна виростити на ділянці 2-2,5 сотки.

У табл.1 приведено порівняння одноразових, постійних та змінних витрат для водного та UDD-туалета. На базі цих даних розраховано суму витрат родини з чотирьох осіб протягом 5 років та питому вартість користування. Одна людина користується туалетом 5 разів на день. Всього користувань за 5 років – 36500 разів.

Порівняння витрат на облаштування та функціонування водного та UDD-туалета

 Назва витрат

Туалет зі змивом водою (витрати, грн)

UDD-туалет (витрати, грн)

 Одноразові

 Придбання туалету, водогін, запірна арматура

3000

3996

 Каналізаційні труби

1000

-

 Емність вигрібу на 3 м3

10800

-

 Вентиляційні канали

-

400

 Монтаж

15000

-

 Постійні

 Вартість обслуговування на місяць

50

-

 Вартість електроенергії для роботи вентилятора на місяць

-

4

  Змінні

 Послуги з асенізації

400

-

 Вартість електроенергії для подачі води на місяць

8

-

 Вартість пакетів на місяць

-

4

 Усього за 5 років (родина з чотирьох осіб)

57280

4876

 Вартість одного користування (родина з чотирьох осіб)

1,56

0,13

 

Зробимо висновки. Користування туалетом зі змивом обійдеться домовласнику в 12 разів дорожче (1,56 грн проти 0,13 грн). Власник туалету зі змивом залежатиме від послуг з асенізації, які надають сторонні особи чи організації. Він має проводити таку неприємну процедуру – запах чує не лише він, а й сусіди 15 разів на рік.

Якщо для очистки фекальних стоків туалетів зі змивом використовують септики або станції біологічного знезараження, витрати родини через високу вартість обладання будуть ще більшими (навіть за умов значного зниження частоти або й повного припинення асенізації).

Власник туалету з відведенням урини може не купувати добрива, що створює для нього непрямий дохід. Він є повністю незалежним у підтриманні функціонування туалету.

Попри очевидні переваги встановлення UDD-туалетів у будинках за містом, інерція мислення не дає українцям користуватися сучасними здобутками світового наукового прогресу.

Відгуки

Поки немає жодного відгуку. Станьте першим!
Написати відгук
Ім'я
E-mail
Відгук
Рейтинг
Код
captcha
Введіть символи, які ви бачите на зображенні.